آیکون چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

آیکن چیست و چه کاربردهایی دارد :آیکن ها فایل های گرافیکی هستند که در طراحی نرم افزار، طراحی سایت، طراحی بازی و حتی در طراحی لوگو شرکتها کاربرد دارند.

مقدمه :

امروزه آیکن نه تنها برای قرار گیری در ویندوز (فایل ها – نوار ابزراها .- برنامه ها) بلکه در اکثر کارهای گرافیکی وبسایت ها و کارهای چاپی برای نشان دادن فرامین هر بخش یا به عنوان یک نماد استفاده میشوند. آیکون ها به ما در سرعت بخشیدن کارمان کمک می کنند و ما به کمک آنها می توانیم فرامین را سریع تر و با دقت بیشتر اجرا کنیم. همچنین در جستجو بین فایل ها و فرمان ها نیز کمک بسیاربزرگی به شما می آیند.

انواع آیکن

بطور کلی آیکن ها و تصاویر رایانه ای از دو نوع Bitmap یا Vector هستند. آنها را می توان با فرمت های مختلفی ذخیره کرد ( BMP, PSD, GIF, JPEG, WMF ). هر کدام از این فرمت ها تنظمیات و ویژگی های متفاوتی نسبت به هم دارند و در کل تصاویر را می توانیم با سایز های مختلف و دلخواه و همین طور با وضوح نمایش های مختلف به کار گیریم.

1- آیکن های طرح بیتی یا (Bitmap)

آیکن های طرحی بیتی آیکن هایی هستند که ویرایش کردن آنها بسیار سخت بوده و با کاهش کیفیت همراه هست. این نوع آیکن ها به صورت نقطه نقطه در فایل های خود ذخیر ه هستند که با توجه با ماهیت فایل هایشان (png, jpg, gif, bmp) ویرایش آنها دشوار بوده؛ و معمولا فایل های ذخیر شده از آیکن های وکتور هستند.

آیکن چیست و چه کاربردهایی دارد

2- آیکن های وکتور و لایه باز (Vector)

2- آیکن های وکتور، آیکن هایی هستند که با توجه به ماهیت فایل هایشان با ویرایش کردن آنها به هیچ وجه دچار کاهش کیفیت نشده و استفاده کردن از آن را برای شما آسان میسازد مثل (ai, eps,cdr). این فرمتها بر خلاف فرمت های آیکن های طرح بیتی؛ فرمت هایی هستند که ساختار فایل های شمارا به صورت ریاضی ذخیره میکنند. اصولا این نوع آیکن ها در نرم افزار های بخصوصی اجرا میشوند که شما را قادر میسازند بدون کاهش کیفیت و از دست رفتن جزئیات به ویرایش و تولید آنها بپردازید. نمونه از بهترین و شناخته شده ترین این نرم افزارها عبارت اند از: Adobe Illustrator CS6 – CorelDRAW X5

آیکن چیست و چه کاربردهایی دارد

آیکون ها تفاوت هایی نسبت به تصاویر استاندارد رایانه ای دارند. آیکون ها اکثرا با سایت ها کوچک و ثابت می باشند ۱۶*۱۶ , ۳۲*۳۲ , ۴۸*۴۸ و … . یک آیکون متشکل شده است از چندی تصویر مجزا که هر کدام از آن تصویر های مجزا دارای سایز و رنگ جداگانه ای هستند.
یکی از مهمترین ویژگی آیکون ها توانایی به کار گیری transparent می باشد . این امکان مهم در قرار گرفتن آیکون ها روی دسکتاپ تاثیر به سزایی دارد و ما بعد از قرار گرفتن آیکون ها روی دسکتاپ می بینیم که آیکون مانع دیده شدن بک گراند اصلی ویندوز نمی شود

نمونه ای از آیکن های طرح سه بعدی

آیکن چیست و چه کاربردهایی دارد
آیکن چیست و چه کاربردهایی دارد

نمونه ای از آیکن های طرح ۲ بعدی و فلت

آیکن چیست و چه کاربردهایی دارد
آیکن چیست و چه کاربردهایی دارد
ساختار آیکون ها چگونه است ؟

آیکون ها متشکل از گروهی از تصاویر ( با فرمت ها و سایز های مختلف ) هستند. ازاین گذشته هر تصویر نیز به خودی خود می تواند خاصیت transparent را نیز دارا باشد.

از چه نوع فرمت های تصاویری باید بهره بگیریم برای آیکون های ویندوز ؟

برای اینکه آیکون های ما در تمام سیستم ها با تنظیمات نمایشی متفاوت صحیح و دقیق نمایش داده شوند باید فاکتور هایی را در نظر گرفت. بهترین سایز ها و پرکاربردترین آنها ۱۲۸*۱۲۸ , ۴۸*۴۸ , ۳۲*۳۲ و ۱۶*۱۶ می باشد و همین طور بهترین و مهمترین فرمت های رنگی نیز RGB/Xp و ۲۵۶ رنگ می باشد.
به لیست زیر خوب توجه کنید , سایز های مختلف آیکون ها و به موارد به کارگیری آنها برای ویندوز در آن درج شده است :

سایز آیکون ها در ویندوز

تسکبار , گوشه های بنجره ها و لیست جزییات = ۱۶*۱۶

در ویندوز ۲۰۰۰ و اکس پی , منو ها = ۲۴*۲۴

دسکتاپ و لیست ها = ۳۲*۳۲

در ویندوز اکس پی , در دسکتاپ , اکسپلورر و سیستم لیست ها = ۴۸*۴۸

مورد استفاده برای دسکتاپ های تقویت شده =۱۲۸*۱۲۸

ویندوز ویستا = ۲۵۶*۲۵۶

همین لیست را برای سیستم ها مکینتاش نیز می توانید در زیر مشاهده کنید :

سایز آیکون ها در مکنتاش

منوهای او اس ۸ و ۹ (به ندرت) =۱۲*۱۶

منو و لیست ها = ۱۶*۱۶

او اس اکس ۸ و ۹ دسکتاپ و تولبار ها = ۳۲*۳۲

دسکتاپ , پنجره ها = ۴۸*۴۸

مورد استفاده برای او اس اکس دسکتاپ و داک بار = ۱۲۸*۱۲۸

ویندوز ویستا = ۲۵۶*۲۵۶

تاکنون با سایز های آیکون ها در سیستم عامل های ویندوز و مکینتاش آشنا شدیم و فهمیدیم برای مثال آیکون ها باسایز ۳۲*۳۲ در دسکتاپ و لیست های ویندوز کاربرد دارند. به سراغ فراگیری رنگ ها می رویم :

رنگ ها در ویندوز و مکنتاش

Monochrome: برای نمایش روی مونو اسکرین ها

۱۶ colors: برای نمایش روی صفحات نمایش ۱۶ کالرز

۲۵۶ colors: برای نمایش روی صفحات ۱۶ بیت یا ترو کالر

RGB/XP Alpha: نمایش دهنده برای ۱۶ بیتی ها و ترو کالر ها ( مخصوص اکس پی و ویستا و مک او اس اکس)

آشنایی با جدیدترین متد ساخت آیکون

در دنیای آیکون ها دیگر کمتر مشاهده می کنیم که طراحان مانند گذشته پیکسل پیکسل روی آیکون ها کار کنند . طبق جدید ترین متد ساخت آیکون تصاویر جداگانه ای را آماده می کنند و بعد از قرار دادن همه روی همدگیر آیکون مورد نظر شکل می گیرد. البته این مراحل با کمک نرم افزار های موجود در بازار بسیار آسان انجام می گیرد.

هر کدام از بخش ها مانند : سایه , پیکره اصلی آیکون و علامت میانی و … جداگانه طراحی و بعد از قرار گرفتن روی یکدیگر کار نهایی صورت گرفته است. اگر توجه کنید ساخت و طراحی هر کدام از تصاویر به صورت جداگانه بسیار ساده است و در آخر نتیجه پایانی بسیار حرفه ای می شود.

اطلاعاتی در مورد آیکون هایی با فرمت RGB همراه کانال آلفا
این فرمت شامل ۱۶.۸M رنگ می باشد.

این روش و عملکرد برای ساخت و تهیه آیکون جزو نسل جدیدی در ساخت آیکون می باشد که نتیجه نهایی آیکون هایی که با این روش ساخته می شوند نسبت به آیکون های قدیمی زمین تا آسمان تفاوت دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *